Мета кафедри – на основі розвитку кадрового, наукового та інноваційного потенціалу кафедри підготувати висококваліфікованих акторів драматичного театру і кіно, які відповідають вимогам мистецького сьогодення, з дотриманням державної стратегії в галузі розвитку національної культури. Кафедра намагається надати студентам можливість проявити себе творчо, в самостійно створених культурних та креативних проектах, різножанрових постановках, зосереджуючись не лише на професійному саморозвитку, але й на подальшому просуванні результату своєї творчої роботи в Україні та за її межами.
Основними напрямами діяльності кафедри сценічного мистецтва є: освітня діяльність; науково-методична робота; науково-дослідна та інноваційна діяльність в галузі театрознавства і культурології; організаційна робота; профорієнтаційна діяльність; виховна робота зі студентами; міжнародна співпраця.
Кафедра сценічного мистецтва спрямовує свою діяльність на запровадження інноваційних методів наукової, методичної та педагогічної діяльності, формування узгодженої концепції втілення змісту освіти за навчальними дисциплінами, які закріплені за кафедрою; усебічний розвиток творчого потенціалу науково-педагогічних працівників і студентів та створення умов для його реалізації; розвиток науково-мистецьких шкіл Університету; професійний, духовний, моральний, етичний, естетичний поступ особистості студента, формування у нього гуманістичних культурних цінностей, високих етичних та естетичних потреб, патріотизму, міжнаціональної та релігійної толерантності.
Серед науково-педагогічних працівників кафедри – відомі митці українського театру і кіно:
Полторацький В. Г. – доцент, завідувач кафедри сценічного мистецтва, актор та режисер театру і кіно, сценарист, режисер монтажу, журналіст.
Ільїна Н.О.– професор, заслужена артистка України, член Національної спілки кінематографістів України, член Української кіноакадемії, генеральний директор Акторської агенції НСКУ «Гільдія кіноакторів», Президент Міжнародного фестивалю акторів кіно «Стожари», викладач сценічної мови;
Васько Н. Л. - акторка кіно, театру та телебачення, телеведуча. З 1999 по 2019 роки — провідна акторка Київського Молодого театру. Лавреатка національної кінопремії «Золота дзиґа» у номінації «Найкраща акторка другого плану» у фільмі «Гніздо горлиці» (2017). Членкиня Української кіноакадемії
Пирогова Т. І. - артистка Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Григорія Верьовки. Заслужена артистка України (2018). У Національній опері України виконує вокальні партії в балетах «Грек Зорба» М. Теодоракіса, «Данте» на музику різних композиторів. Доцент кафедри теорії та методики постановки голосу Факультету мистецтв ім. А. Авдієвського НПУ ім. М. Драгоманова з 2013 року. Педагог з постановки голосу в Студії при НЗАУНХУ ім. Г. Верьовки з 2010 року. Художній керівник ВІА «Ягідки».
Доброзій О. В. - артистка Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Григорія Верьовки. Заслужена артистка України (2018). Викладач хореографії.
Майборода Н. В.– викладач сценічного руху, сценічного бою, фехтування, директор Ліги каскадерів України, член Акторської агенції НСКУ «Гільдія кіноакторів»;
Макеєнков П. С. – викладач акторської майстерності та сценічного руху.
Семирожкіна Н. Р.– викладач акторської майстерності, сценічної мови.
Ткаченко І. В.– викладач акторської майстерності.
Науково-педагогічні працівники кафедри проходять стажування у наукових та освітньо-наукових установах, закладах освіти, підприємствах, організаціях, беруть участь у програмах підвищення кваліфікації, тренінгах, семінарах. Викладачі університету мають можливість пройти стажування за "Освітньою програмою професійного розвитку науково-педагогічних викладачів КиМУ"
Майстерність актора в системі сценічної виразності
Майстерність актора і режисера в системі сценічної виразності
Феноменологія акторського виховання
Методологія акторського виховання за методом Л. Курбаса
Теорія драми та закони драматичного мистецтва
Драматичні системи ХХ століття й аналіз спектаклю
Організація театральної справи
Науково-дослідна робота кафедри
Наукова діяльність кафедри спрямована на дослідження, генерування та поширення нових знань у галузях акторської майстерності та театрознавства, культурології, осмислює формування ключових компетентностей та особистісних якостей сучасних фахівців-акторів, здатних реалізовувати знання та навички в Україні та на міжнародному рівні. Здійснюються розробки науково обґрунтованих рекомендацій з відповідних питань сценічного виконавства, освітніх технологій, інформаційних і культурних інновацій та ін.
Науково-дослідна робота кафедри пов’язана з дослідженням тенденцій розвитку театру відповідно до наукової теми «Комунікаційні процеси в контексті сучасних наукових досліджень: інформаційна сфера, аудіовізуальні мистецтва, театр» (№ 0119U102046), науковий керівник – к.істор.н. Самойлов О.Ф.
Результати наукових досліджень викладачів висвітлюються в науково-методичних доробках (наукові публікації у фахових збірниках, матеріали конференцій, науково-методичні праці).
Полковенко Т. В. Редагування науково-популярних текстів. Практичний посібник. К.: КиМУ, 2019. 160 с.
Горенко Л.І. Теоретико-методичні аспекти формування ціннісних компетентностей майбутнього фахівця в процесі професійної підготовки // Сучасні питання економіки і права: зб. наук. праць. – Київ: КиМУ, 2019. – Випуск 1(9). – Серія: економічні науки. – С.83–94
Горенко Л.І. Технології інтерактивного навчання в системі міжкомунікаційної культури навчально-освітнього простору України початку XXI ст. // Соціально-комунікаційні та мистецтвознавчі процеси в аспекті історичного розвитку і сучасності: збірник наук. праць [наук. ред.: Чебанова О.Є.]. У 2-х томах. Київ: КиМУ, 2019. – Т.1. – С.36–54
Горенко Л.І. Моделі стратегічного управління продюсерської діяльності в Україні початку XXI ст. // Сучасні питання економіки і права: зб. наук. праць. – Київ: КиМУ, 2019. – Випуск 2 (8). – Серія: економічні науки. – С.87–96
Горенко Л.І. Захарін С.В. Україна сьогодні: підручник для студентів-іноземців вищих навчальних закладів. Київ: НДІ економічного розвитку, 2019. – 151 с.
Горенко Л.І. Комунікаційна культура у формуванні творчої особистості // Соціокультурні комунікаційні процеси як відображення полісемантичної картини світу: Освітній процес. Література. Рекламознавство. Кінематограф. Театр. Колективна монографія. [наук.ред.: Чебанова О.Є.]. – Розділ 1: Комунікаційна культура і творча особистість. Київ: КиМУ, 2019. – С.9–22
Горенко Л.І., Жуковін О.В., Бондарев Д.С., Ткаченко І.В. «Соціокультурні комунікаційні процеси як відображення полісемантичної картини світу: Освітній процес. Література. Журналістика. Кінематограф. Театр» / Колективна монографія. – К.: КиМУ, 2019
Участь науково-педагогічних працівників кафедри у наукових конференціях, круглих столах:
V Міжнародна науково-практична конференція «MODERN SCIENCE: PROBLEMS AND INNOVATIONS» (26-28.07.2020, Стокгольм, Швеція).
XII Міжнародна науково-практична конференція «Perspectives of world science and education» (12-14.08.2020, Осака, Японія).
Всеукраїнська науково-творча конференція «Національна культура як основа української державності: постаті сучасності, які творять історію» – учасники та доповідачі: Ільїна Н.О., Горенко Л.І., Полковенко Т.В., Стебельська О.С.
Всеукраїнська науково-практична конференція «Культура. Мистецтво. Освіта. Актуальний полілог». Київ, 2020.
Міжнародна наукова конференція «Проблеми методології сучасного мистецтвознавства та культурології». Київ, 2020.
Науково-педагогічні працівники та студенти інституту є учасниками заходів за участю видатних діячів і роботодавців, проведених в КиМУ:
Розвиток і активізацію наукових і професійних інтересів забезпечує участь студентів у роботі студентських науково-творчих гуртків кафедри:
«Парнас»: науково-літературна студія. Поезія та поетична культура в професії актора-виконавця: «Великі гуманісти літературного Ренесансу», «Міфи Золотого та Срібного століття» (наук. керівник: засл. арт. України, проф.Ільїна Н.О.)
«Класика і авангард в сучасній театральній школі» – науково-літературна студія.. «Конфлікт», драматичний вузол та психодрама в мистецтві актора-виконавця» (наук. керівник: режисер, нар. арт. України проф. Лев Сомов)
«Сіртакі»: пластична мова хореографічної дії актора-виконавця (наук. керівник: хореограф Маньковська О.Ю.)
«Фламенко»: експресія і почуття в пластичному мистецтві актора-виконавця. Сучасні методи ігрової хореографії в театральному процесі (наук. керівник: хореограф В.П.Демченко)
«Вербатім»: для студентів 3-СМ творча студія. Особистість в концепті документальності сучасного кіно-, театрального мистецтва (наукові керівники: Лізенгевич Ю.І. , Кобяк Т.А.)
«Сучасна українська поезія»: науково-літературна студія для студентів 3-CМ. Загальноосвітні лекції та практичні заняття з української поезії та літератури (науковий керівник: кандидат педагогічних наук, доцент Коленко А.В.)
«Комедія дель Арте»: науково-літературна студія. Темпо-ритм та пластична виразність в професії актора-виконавця (наук. керівник: Цуркан О.І.)
«Камертон»: творча група. Музично-естетичні та теоретичні основи сценічного мистецтва. Музична грамота і вокалізи у професійній освіті актора-виконавця (наук. керівник: заслужений діяч естрадного мистецтва України, проф. Горенко Л.І.)
«Музика в театрі та кіно»: науковий гурток. Загальноосвітні лекції про композиторів та виконавців світових шедеврів музичного мистецтва (науковий керівник: викладач Кочержук Д.В.)
«Вокаліз»: творча студія для студентів 3-СМ. Теорія сольфеджіо та практичні заняття з розвитку слуху і постанови голосу (науковий керівник: викладач Мичак Л.В.)
«Філолог»: науковий гурток. Загальноосвітні лекції про історію літератури (наук. керівник: доцент Полковенко Т.В.)
Для реалізації творчих здібностей студенти залучаються до наукової, роботи беруть участь у Всеукраїнських конкурсах, серед яких:
Cтудентські досягнення
Студенти-актори Київського міжнародного університету є учасниками та переможцями відомих фестивалів і конкурсів:
Фестиваль новаторських вистав молодіжних театрів України «Мукачівський ТеаТрон», де перемогла Тетяна Лукачина, студентка 4-го курсу Навчально-наукового інституту театрального мистецтва КиМУ (майстерня нар. арт. України, проф. Лева Сомова)
II Всеукраїнський Молодіжний Фестиваль кіно-театральної творчості «Зірки, що зійдуть завтра», КиМУ, мюзикли «Один в один» реж. Демченко В.П., «Езоп» реж. н.а. України Лев Сомов, «Чайка» реж. н.а. України Лев Сомов, «Ікар» реж. Демченко В.П.
ІІІ Фестиваль Українського аматорського театру Theatre Day Fest - День Театру. Вистава-міфологічний фарс "ІКАР" в постановці Валерії Демченко (студенти 3 курсу)
Pro Act Fest 2019, Центр Леся Курбаса, «Два квитки на Бродвей» (студенти 3 курсу)
«Крізь терни до зірок». Конкурс театральних робіт студентів 1-4 курсів коледжу та бакалаврату: етюди (1 курс коледжу. Майстер Макеєнков П.С.), мюзикли «Один в один», «Ікар», «Ящірка» (реж. Демченко В.П,), «Чайка» (реж. н.а України Лев Сомов), «Отелло. Гамлет» (реж. н.а. України Лев Сомов), «Езоп» (реж. н.а. України Лев Сомов), Українська драматургія (реж. н.а. України Лев Сомов), «Міщанин-шляхтич» (реж. н.а. України Лев Сомов)
Практична підготовка
Усі види практичної підготовки студентів забезпечуються випусковою кафедрою сценічного мистецтва. До методичного забезпечення всіх видів практик залучаються найбільш підготовлені та кваліфіковані викладачі кафедри сценічного мистецтва. В інституті сценічного та музичного мистецтва дотримуються вимог Положення про проведення практики студентів закладів вищої освіти України. Забезпеченість базами практики представлена в таких театрах:
Студенти проходять навчальну й виробничу практику на таких базах:
Громадська організація Незалежний проект “Театральна біржа”
Київський національний академічний драматичний Молодий театр
Київський драматичний театр “БРАВО” Любові Титаренко
Київський театр “Срібний острів”
Навчальний театр ННІТМ КиМУ “Ковчег”. Театральна майстерня Лева Сомова
Навчальний театр ННІТМ КиМУ “Театр на 13 поверсі”. Театральна майстерня Тамари Кобяк і Юрія Лізенгевича
Акторська агенція НСКУ “Гільдія кіноакторів”
Національний академічний театр ім. Івана Франка
В рамках програми «Школа-КиМУ: партнери в освіті» проведено майстер-класи для учнів закладів середньої освіти м. Києва та регіонів під час таких форумів:
Концерт-презентація студентів І курсу сценічного мистецтва
Участь студентів-акторів у концертній програмі, присвяченій святу «Міжнародний день студента»
Участь студентів-акторів у концертній програмі, присвячений новорічним святам 2021 року – «Час дива під Новий рік у КиМУ»
Участь студентів-акторів у Всеукраїнському конкурсі-фестивалі мистецтв «Зіркові Барви–2020»
Кафедра сценічного мистецтва забезпечує комплексний підхід до виховання актора в умовах сьогодення. Запроваджене поглиблене вивчення української, англійської та російської мов, практика на професійній сцені та в умовах кіностудій на третьому та четвертому курсах створюють сприятливі умови для працевлаштування випускників-акторів.