Науково-практичний семінар «Генеза української мови та писемності»

09.11.2022

У середу 09 листопада у День української писемності та мови об 11 годині ранку відбувся Всеукраїнський радіодиктант національної єдності-2022, до написання якого долучилися через різні інформаційні платформи учні, студенти і викладачі КиМУ. Авторка тексту зі символічною назвою «Твій дім» – Ірина Цілик, українська письменниця та режисерка, членкиня Українського ПЕН. Диктант читала Ада Роговцева, народна артистка, Герой України.

Після написання радіодиктанту всі жваво ділилися своїми емоціями і враженнями, з’ясовували, «що» чи «хто» такий той «креденс», за старим чи новим правописом треба було написати «пів життя», скільки в тексті «тире», «двокрапок» і «крапок із комами»… Але з’ясувати рівень лексико-граматичної освіченості не було основною метою наших учасників цього мовного флешмобу, бо насправді всі прагнули духовно об’єднатися з усіма українцями як у нашій країні, так і за її межами.

О 16 годині в форматі онлайн усі науково-педагогічні працівники кафедри слов’янської філології та загального мовознавства, а також студенти 1-2 курсів фахового коледжу й університету спеціальності «Журналістика» та учні 8-11 класів ліцею КиМУ взяли участь у науково-практичному семінарі «Генеза української мови та писемності».

У тематичних межах цього заходу згадувалися історичні факти виникнення й становлення нашої писемності та мови; тривали дискусії щодо гіпотез і концепцій мовознавців про походження української мови та її особливості; демонструвалися презентації; обговорювалися найболючіші сторінки з історії української мови; відбувалося науково обґрунтоване розвінчення міфу про «братні» мови; висловлювалися практичні поради щодо переходу у спілкуванні на українську тощо. Цього дня також усі учасники семінару із сумом і болем утрати згадували І.П. Ющука, апологета української мови, наводилися тези з його доповідей та статей, а також із глибокою шаною до світлої пам’яті професора було зроблено спробу відродити функціонування літературної студентської хвилі, зокрема студенти спеціальності «Журналістика» читали авторські прозові та віршовані твори, які можуть увійти до дев’ятого альманаху «Хвиля».

День української писемності та мови пройшов цікаво, жваво, у дружній і теплій атмосфері.