Лекція д-ра М. Бранда «Процес конституційної реформи 2015 р.
в Україні: процедурні та змістовні виклики з позиції спостерігача»

22 вересня 2015 року для студентів спеціальності «право» та «міжнародне право» Київського міжнародного університету відбулась лекція Маркуса Бранда, радника з питань демократичного врядування Програми розвитку ООН в Україні: «Процес конституційної реформи 2015 р. в Україні: процедурні та змістовні виклики з позиції спостерігача («The Ukrainian Constitutional Reform Process of 2015 – Challenges of Process and Substance»). У зустрічі взяв участь також Юрій Рибачук, радник з питань комунікації Конституційної Комісії.
Модератор зустрічі – професор Тіменко І.В., проректор з іноземних мов, директор Ін-ту міжнародних відносин. Робочою мовою зустрічі була англійська.
Початку лекції передувала зустріч д-ра Бранда та Юрія Рибачука з віце-президентом КиМУ, професором Л.І. Шумигорою.

У своєму виступі д-р М. Бранд зазначив, що зміна Конституції в Україні є складною справою, і не лише зважаючи на обставини військового протистояння з РФ.Нині не існує жодного універсального способу, щоб створити справедливу й ефективну Конституцію. Це залежить від великої кількості факторів. «…Я вважаю, що українські громадяни повинні розуміти, що таке процес конституційних змін, чому він актуальний саме зараз і які конкретні результати це принесе суспільству. Важливо, щоб участь громадян була демократичною, прозорою і всеохоплюючою…».

Детально д-р Бранд зупинився на зауваженнях і вимогах Венеціанської комісії щодо представлених Україною матеріалів у липні 2014 та червні 2015 років, вимог Комісії щодо проведення реформ з децентралізації, прав людини, судової влади, ознайомив з напрямами діяльності UNDР в Україні. Україна намагається втілити в життя величезну кількість реформ одночасно. Це не може бути легким процесом. Конституційна реформа викликає певну реакцію в суспільстві, серед політичного істеблішменту зокрема, тому існують певні проблеми, а саме:
- недостатність реального конкретного обговорення та пояснення з боку влади Мінських угод і деталей результатів, що викликає несприйняття цього процесу населенням;
- питання щодо територіальної цілісності України, порядку здійснення місцевого самоврядування в окремих адміністративно-територіальних одиницях Донецької та Луганської областей, а не особливого статусу Донбасу;
- надання місцевим регіонам права на розпоряджання власними ресурсами, досягнення прозорого процесу бюджетної децентралізації та ін.

Студенти активно задавали запитання доповідачу аби почути думку відомого у світі фахівця з питань демократичного врядування:
- чи запропоновані Президентом України зміни до Конституції не будуть сприяти надзвичайному посиленню його повноважень?;
- які є шляхи налагодження діалогу між владою і населенням у справі конституційного реформування?;
- яке Ваше ставлення до того, що склад комісії ВРУ з конституційних реформ є не професійним, а політичним? та ін.
Закінчилася зустріч подякою студентів, врученням гостю квітів та спільним фото з іменитим гостем.

Д-р Маркус Бранд представив доповідь у межах проекту USAID «Справедливе правосуддя». Хід зустрічі висвітлювали журналісти телепрограми «Студентський квиток» і газети «Постскриптум плюс».

КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ