Візит Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Узбекистан в Україні пана А.Х. Абдуалієва

У межах програми розвитку міжнародних зв’язків 16 квітня 2013 року відбулася зустріч студентів-міжнародників, майбутніх дипломатів, студентів Коледжу КиМУ та викладачів з Надзвичайним та Повноважним Послом Республіки Узбекистан в Україні паном Алішером Хабібулайовичем Абдуалієвим.

Тема лекції, яку пан Посол прочитав студентам, «Відносини Узбекистану й України, стан і перспективи розвитку».  Робочою мовою була російська.

Виступу пана Посла передувала зустріч з президентом Університету професором Хачатуряном Х.В., під час якої обговорювалися питання співпраці в галузі вищої школи і науки.

Відомо, що дипломатичні відносини між Україною і Республікою Узбекистан встановлені 14 серпня 1992 року, проте ще 28 жовтня 1991 року було підписано Договір про основи міждержавних відносин, дружбу та співробітництво і Протокол про консультації між міністерствами закордонних справ двох країн. Відносини між Україною і Республікою Узбекистан розвиваються відповідно до Договору про економічне співробітництво на 2009–2018 роки та цілої низки правових актів і угод.

Свій виступ пан Посол присвятив історичним зв'язкам населення півдня Східної Європи та Середньої Азії, українсько-узбецьким відносинам у контексті Південно-Східного вектора зовнішньої політики України, детальніше зупинився на узбецькій моделі розвитку, яка направлена на реформування всіх сфер життя країни і яка вже приносить відчутні позитивні результати: країна живе без боргів, зарубіжні інвестиції в економіку становлять у 2012 році 12 млрд. доларів США; частка приватного бізнесу в ВВП країни становить 51%; 60% державного бюджету іде на розвиток освіти, охорони здоров'я, соціальної сфери; простежується приріст населення (плюс 2 млн. за 20 останніх років).

В основі узбецької моделі лежать 5 принципів:

• верховенство економіки над політикою. Економічні реформи не повинні залишатися позаду політики, їх не можна підпорядковувати ні одній ідеології;
  • держава – головний реформатор. Вона визначає пріоритетні напрями проведення реформ і послідовно їх реалізує;
  • верховенство законів у всіх сферах життя суспільства;
  • проведення соціальної політики з урахуванням демографічного складу населення;
  • перехід до ринкової економіки на еволюційній основі, обдумано, поетапно.

Лекція пана Посла, яка супроводжувалася комп’ютерною презентацією, викликала велику зацікавленість у студентів і викладачів, зокрема, студентів цікавили питання:

Які перспективи вступу Узбекистану до Митного Союзу, до Всесвітньої організації торгівлі?; Чи існують проблеми в Узбекистані спільні з Україною (корупція, міграція та ін.)?; Як розвиваються відносини Узбекистану та Китаю і які плани їх розвитку?; Які галузі співпраці між Україною та Узбекистаном вважаються найперспективнішими? та ін.

На закінчення зустрічі студенти подякували пану Послу за надзвичайно пізнавальну лекцію та подарували квіти.

КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ