Круглий стіл «Новели кримінального процесуального кодексу України»

Ухвалення нового Кримінального процесуального кодексу (КПК), який 19 листопада 2012 р. набрав чинності, вітали не тільки в Україні, а й у країнах ЄС, адже це — історичний крок до побудови демократичної української держави.

Однак суперечки з приводу окремих положень кодексу тривають — новий КПК викликав розбіжності та дискусії серед політиків і юристів. Круглий стіл на тему «Новели кримінального процесуального кодексу України», який відбувся 11 грудня 2012 року в Юридичному інституті Київського міжнародного університету, став місцем, де студенти за допомогою викладачів розглянули найреволюційніші і спірні новели кодексу, аргументи «за» і «проти» кожної з них.

Організатор – кафедра кримінального права та процесу (зав. кафедри – к.ю.н. Тернавська В.М.; проф. Клименко В.А., к.ю.н. Малярчук Т.В).

«…Один із інститутів, який зазнав найсуттєвіших змін, – інститут досудового розслідування. Слідчий суддя — герой нашого часу, і, цілком природно, що слідчий суддя стає однією з ключових фігур у кримінальному провадженні, передусім на стадії досудового розслідування…», – підкреслила у своєму виступі доцент Малярчук Т.В.

Студенти IV курсу Сташук Тетяна та Нестеренко Денис у своїх доповідях висвітлили питання щодо запобіжних заходів у кримінальному провадженні: особисте зобов’язання, особиста порука, застава, домашній арешт, тримання під вартою, що застосовуватимуться в порядку, з підстав і з урахуванням обставин, встановлених правилами нового КПК. А от питання із запобіжним заходом у вигляді домашнього арешту та практики його застосування викликало в студентів низку запитань: До яких категорій осіб застосовуватиметься даний захід? Яким чином відбуватиметься контроль за поведінкою особи? Чи є випадки застосування домашнього арешту до підозрюваних, обвинувачених в Україні після набрання чинності нового КПК?

Професор Клименко В.А., який до того ж є одним із авторів трьох законопроектів (Закони України: «Про внесення змін і доповнень в деякі законодавчі акти України щодо відповідальності посадових осіб», «Про боротьбу із корупцією», «Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про боротьбу із корупцією»), звернув увагу студентів на необхідності розробки:

• наукової документації щодо створення Кодексу про кримінальні проступки;
  • положення нового КПК про правову підставу створення Кодексу про кримінальний проступок;
  • доповнення Закону про кримінальну відповідальність Законом України про кримінальний проступок.

Доцент Тернавська В.М. присвятила свій виступ моделі суду присяжних, діяльності таких моделей у США, Великобританії, ФРН. На прохання Вікторії Миколаївни студенти висловили власну думку щодо суду присяжних, більшість з них не бачать реального позитиву в залученні непрофесіоналів до винесення вироку.

Студентка II курсу магістратури Криворотько Олена, яка до того ж працює у виконавчому комітеті Новокаховської міської ради Херсонської області, поділилася практичним досвідом того, як юридичний відділ виконкому займався підбором і затвердженням списку присяжних для здійснення судочинства Новокаховським міським судом, після вступу в дію нового КПК України.

Мине не один рік, перш ніж ми зможемо переконати наше суспільство у правильності того, що виконання обов’язків присяжного є почесним громадянським обов’язком. Не існує ціннішої роботи, яку може виконати пересічний громадянин на підтримку своєї держави, аніж повне і чесне виконання функцій присяжного. Лише тоді, коли ці слова не будуть викликати саркастичної усмішки, зможемо сказати, що готові до суду присяжних.

Новий КПК, прийнятий на перспективу, діятиме тривалий час, що, однак, не означає, що в нього не вноситимуться відповідні зміни та доповнення. Розвиток суспільства, поява нових тенденцій у структурі злочинності, виявлення в ході правозастосування окремих недоліків конкретних норм КПК можуть викликати необхідність у змінах і доповненнях. Законодавець не може допустити, щоб КПК відставав від потреб реального життя і повинен усувати це шляхом внесення в нього необхідних законодавчих новел.

КиМУ КиМУ
КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ