Зустріч студентів КиМУ з членами Всеукраїнської громадської організації "Клуб мерів"

29 листопада 2012 року, напередодні Дня місцевого самоврядування в Україні, у Київському міжнародному університеті відбулося виїзне засідання президії Всеукраїнської громадської організації «Клуб мерів» під керівництвом її голови Удовиченка Володимира Петровича, міського голови м. Славутича, після якого учасники засідання зустрілися зі студентами, викладачами Університету.

Тема зустрічі: «Україна на шляху розбудови місцевого самоврядування: уроки, проблеми, перспективи».

Актуальність теми зустрічі зумовлена курсом України на побудову суверенної й незалежної, демократичної, соціальної, правової держави, становлення громадянського суспільства. І, безумовно, одним із важливих елементів життєдіяльності та розвитку держави й суспільства є місцеве самоврядування, а реалізація на практиці конституційних принципів місцевого самоврядування - вагомий крок до становлення і розбудови громадянського суспільства.

Саме тому питання розбудови місцевого самоврядування, зміцнення його матеріально-фінансової бази через справедливу систему оподаткування, підвищення активності територіальної громади, європейський досвід і використання його у вітчизняній практиці, досягнення, проблеми самоврядування на місцях стали предметом як виступів, так і обговорення зі студентами під час зустрічі, у якій взяли участь:

 • Удовиченко Володимир Петрович — голова Всеукраїнського громадського об'єднання «Клуб мерів»;
 • Гаразд Володимир Степанович — міський голова м. Долини (Івано-Франківська обл.);
 • Добрівський Тарас Григорович — міський голова м. Боярки (Київська обл.);
 • Моргунов Сергій Анатолійович — секретар міської ради м. Вінниці;
 • Степаненко Микола Миколайович — в.о. міського голови, секретар ради м. Нетішина (Хмельницька обл.);
 • Полтавець Валентина Дмитрівна — заступник міського голови м. Українки (Київська обл.).

Із привітаннями до учасників зустрічі звернувся президент КиМУ, професор Хачатурян Хачатур Володимирович, який до того ж є автором монографії «Інновації в державному управлінні» і навчального посібника «Модель самоврядування для України ХХІ ст.» (2008 р.). Модератором зустрічі була професор Некряч Анастасія Іванівна – проректор з питань розвитку КиМУ.

Професор Рудаківська Світлана Вікторівна – проректор з довузівської роботи КиМУ й організатор інтелектуального проекту «Як стати мером» – поділилася досвідом проведення таких ігор у містах Славутичі, Вінниці, Боярці.

Зустріч проходила в невимушеній обстановці, студенти з цікавістю слухали виступи гостей про програми розвитку міст, проблеми, які можливо розв'язати тільки із змінами в законодавстві. Крім того, Удовиченко В.П., висвітлюючи питання ключового фактора стратегії України на сучасному етапі державотворення, поставив студентам кілька запитань: «Що таке Магдебурзьке право?», «Українська освіта та її місце у світовому рейтингу за останні 10 років», — на що десятки голосів із зали дали відразу ж правильні відповіді.

У своїх виступах гості зупинялися як на досягненнях, що вже дають про себе знати на місцях, так і на проблемах, які вимагають розв'язання:

 • «…Більшість положень Європейської Хартії не виконуються, адміністративно-територіальна реформа – це сьогодні вимога часу...» (Гаразд В.С.);
 • «…Прихід фахівців нової генерації, людей ініціативних, небайдужих до проблем громади матиме ключове значення, адже голова ради має бути людиною широких поглядів, якоюсь мірою і соціолог, і психолог, і політолог, і енергетик і завжди має пам’ятати, що його основний екзаменатор - це громада, яка схвалює або не схвалює його діяльність…» (Добрівський Т.Г.);
 • «…Нетішин – місто енергетиків, найдемократичніше місто Хмельниччини, де зареєстровано 76 громадських організацій і політичних партій, а також місто, де близько 48% населення – люди з повною середньою та вищою освітою. Благоустрій– це візитівка міста і велика заслуга його громади…» (Степаненко М.М.);
 • «…Для спілкування міської ради з громадою використовуються різноманітні канали комунікації: зустрічі з населенням, міська приймальня, муніципальні слухання, міська газета, міське телебачення, електронний документообіг, що дає змогу донести до громади плани та справи міської ради й отримати у зворотному зв'язку думку населення…» (Полтавець В.Д.).

У зустрічі взяли участь студенти спеціальностей міжнародні відносини, право, журналістика, політологія, психологія, лінгвістика Київського міжнародного університету.

Тож не дивно, що гостям було задано багато запитань, на які молодь отримала відповіді безпосередньо від практиків місцевого самоврядування:

 • Місто Славутич знають і в Європі, й у світі. Як Ви думаєте, що заважає модель Славутича поширити на всю Україну?
 • Чи є у вашому місті так зване «Єдине вікно», де житель міста може не ходити по чиновниках, а подати свою заявку чи звернутися з проханням до однієї служби?
 • Ми чуємо багато про корупцію, зокрема, й у вищих ешелонах влади. Які механізми Ви використовували у своїй практиці, щоб уникнути цього?
 • Чи багато у вашому місті спеціалістів, які приходять працювати відразу після закінчення навчального закладу?
 • Чи підтримуєте Ви пропозицію, щоб вищі навчальні заклади готували фахівців безпосередньо для місцевих органів влади?
 • На Вашу думку, якими якостями та перевагами повинен володіти кандидат на посаду, щоб потрапити на роботу в різні структури влади?
 • Чи є у ваших містах реальні резерви на заміщення посад, серед іншого претенденти на посаду міського голови?
 • Сьогодні звучить багато запитань, пов’язаних з недостатнім фінансуванням. Які місцеві податки займають найбільший сегмент?
 • Як Ви ставитеся до того, що сьогодні мешканці самі організовують об’єднання співвласників багатоповерхових будинків? Можливо, це і є розв'язання проблеми бездіяльних ЖЕКів? Можливо, це форма, підказана самим життям, і люди краще знають, як їм облаштувати власне житло?
 • Чи існує ефективний механізм впливу на тих мешканців, які не сплачують за комунальні послуги? Як розв'язують цю проблему у вашому місті?

Прощаючись, міський голова м. Славутича, голова Всеукраїнської громадської організаціі «Клуб мерів» Удовиченко В.П. пообіцяв молоді всебічну підтримку та сприяння інтелектуальному проекту КиМУ «Як стати мером», усім добрим намірам ы справам випускників. Приємно, що молоді люди самі розуміють:
"Зробити своє життя цікавим, змістовним і комфортним у рідному місті можливо тільки разом, докладаючи спільних зусиль".

КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ КиМУ