Вебінар (телеміст) для студентів-журналістів КиМУ та Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова

15 лютого 2012 року в Київському міжнародному університеті відбувся вебінар (телеміст) для студентів-журналістів КиМУ та Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, організований Міжнародною громадською організацією «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» на тему «Робимо новини: як правильно і цікаво готувати матеріали на тему туберкульозу».

«Дослідження свідчать: сьогодні більшість українців отримують інформацію про соціально небезпечні інфекції із засобів масової інформації. Це означає, що ЗМІ відіграють провідну роль у формуванні знань, моделей поведінки й поведінкових практик, а також громадської думки про епідемію туберкульозу. Саме тому ми проводимо освітні заходи для студентів-журналістів»,
говорить Наталія Лук’янова, к.п.н., голова правління МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я».

Ведуча вебінару: Ірина Скосар – телевізійний журналіст Нового каналу (Одеса); з київською аудиторією працювали представники МГО: Лайма Гейдар (піар-спеціаліст) і Колобов Андрій (координатор програми «Тобі слід знати про туберкульоз»), які надали учасникам вебінару базову інформацію про туберкульоз з метою підвищення обізнаності щодо епідемії туберкульозу в Україні, ознайомили студентів-журналістів з методами, підходами та прийомами відображення матеріалів на тему туберкульозу в новинах. Кожен учасник вебінару одержав посібник для журналіста «Туберкулез. Освещение проблемы в СМИ», опублікований Благодійним фондом Рината Ахметова «Розвиток України». Під час проведення заходу обговорювались актуальність теми та її привабливість для ЗМІ й телеканалу, зокрема: як правильно висвітлювати тему туберкульозу в сюжетах і робити їх цікавими для глядача; де шукати інформацію, на які деталі звертати увагу, яких моральних й етичних аспектів дотримуватись у роботі. Студентів цікавили питання про роль і функції держави в подоланні існуючої проблеми туберкульозу, фінансування закладів охорони здоров’я, небезпека паління, завдання Фонду «Розвиток України» й інші. Пані Ірина Скосар поділилася досвідом підготовки матеріалів на соціальну тематику, продемонструвала й проаналізувала власні сюжети, що виходили на телебаченні.

Додаткова інформація

В Україні епідемія туберкульозу перейшла в категорію національної проблеми, оскільки стала важкокерованою. Сьогодні, згідно зі статистикою МОЗ України, цією хворобою охоплено понад 700 тис. осіб, з яких 600 тис. перебувають на диспансерному обліку; щодня в нашій країні туберкульозом захворюють близько 120 осіб і 30 помирають. Щороку Україна втрачає 10 тис. громадян від туберкульозу. На думку фтизіатрів, більшість (80%) тубінфікованих при адекватному лікуванні можна було б урятувати.

Головними причинами поширення туберкульозу в нашій країні є: низька ефективність вакцинації та ревакцинації БЦЖ (протитуберкульозна вакцина), незадовільне харчування і низький рівень життя, невиконання програм відселення туб-хворих з гуртожитків і густонаселених квартир, неготовність до процесів міграції населення, що посилилися. Основним джерелом туберкульозної інфекції традиційно вважаються в’язниці, де в умовах, дуже далеких від комфорту, перебуває понад 14 тис. хворих на туберкульоз і в багатьох з них відкрита активна форма. Захворюваність на ТБ у слідчих ізоляторах у 71 раз вища середньої в країні, а у в’язницях – у 67 разів. Туберкульоз є не тільки медичною проблемою, а й соціально-політичною, яка віддзеркалює соціально-економічний стан країни, культурно-освітній рівень, добробут і освіченість населення, ступінь розвитку охорони здоров’я, серед іншого і фтизіатричної служби.

Однією з важливих складових частин боротьби з туберкульозом є освітня робота серед населення і пацієнтів. Щоб донести до населення потрібну інформацію про туберкульоз, слід переконати його в необхідності якомога ранішого звернення до лікаря і постійного прийому протитуберкульозних препаратів.